Dom energooszczędny Modern II

Możemy śmiało powiedzieć, że jest to budynek wykonany z najlepszych i najdroższych dostępnych na rynku materiałów używanych do budowy domów szkieletowych.

Czy kupisz dom u nas, czy w innej firmie, sprawdź podstawowe parametry budynku, które mają bezpośredni wpływ na późniejsze koszty jego eksploatacji.

Fundament. Czy jest w cenie i w jakim standardzie?
Innowacyjny system fundamentów żelbetonowych - pomimo, że jest droższy od zwykłego fundamentu, stosujemy go jako jedyni w Polsce z uwagi na możliwość montażu o każdej porze roku. Jego powierzchnia nośna oraz wytrzymałość jest dużo większa od zwykłych fundamentów. Izolowane są warstwą 30cm styropianu posadzkowego, co daje współczynnik U= 0,1.( parametr domu pasywnego) 99% firm daje od 5-10cm, my od 3 do 6 razy tyle . Montaż owego fundamentu wraz z wykopem na terenie całego kraju jest w cenie budynku.

Na co zwrócić uwagę:
Czy beton, zbrojenie, styropian posiadają atesty? Wiele firm dla odchudzenia kosztów preferuje zwykły, o połowę tańszy styropian, a nie utwardzany posadzkowy. To samo dzieje się z betonem. U nas beton pochodzi z certyfikowanego węzła betoniarskiego i posiada odpowiedni atest wytrzymałości, tak jak zbrojenie potrzebne do jego usztywnienia.
Ściany zewnętrzne: około 200m2

Grubość przegrody ściennej wynosi u nas 38cm. Zapytaj, jaką grubość finalnej ściany zaproponują Ci inni?

Standardowo w budynkach szkieletowych konstrukcję nośną ścian stanowi słupek 14.5/4.5cm (pole powierzchni przekroju poprzecznego wynosi 65.35cm2), u nas dla wzmocnienia wytrzymałości ściany przekrój słupów konstrukcyjnych wynosi aż 20/5cm, czyli pole jest równe 100cm2 i jest tym samym prawie 3-krotnie grubszy. Dla porównania w naszym systemie bardzo masywnego szkieletu, na cały budynek zużywa się 2 krotnie większą ilość surowca niż w zwykłym, preferowanym przez większość firm systemie szkieletu o przekroju belek 14.5/4.5cm.

Zapytaj jakie słupy oraz krokwie używane są do budowy? Powierzchnia zewnętrzna budynku jest pokryta najlepszą z możliwych dostępnych na rynku niemieckich płyt konstrukcyjnych Fermacell power panel H20. Jest ona otwarta dyfuzyjnie, a co za tym idzie bardzo dobrze odprowadza wilgoć z wnętrza ściany. Z uwagi na jej produkcję wyłącznie z naturalnych surowców jest bardzo ekologiczna. Dla zobrazowania i porównania: płyta OSBw tej samej grubości kosztuje około, a płyta Fermacell brutto, czyli jest prawie 6 razy droższa, co stanowi również o jej wysokiej jakości. Zobacz stronę Fermacell.

Tynk zewnętrzny
Na ogół firmy stosują tynk akrylowy bądź mineralny, które są najtańszymi, ale też najmniej otwartymi dyfuzyjnie, przez co ściany swobodnie nie „oddychają”. My natomiast stosujemy otwarte dyfuzyjnie, najdroższe silikatowo-silikonowe lub silikonowe tynki elewacyjne. Są one 2-3 krotnie droższe od tych opisanych powyżej, ale pozwalają ścianie swobodnie oddychać. Ściana dzięki temu w swoim wnętrzu jest sucha, a konstrukcja drewniana użyta do jej wykonania nie ulega biodegradacji.

Wykończenie wewnętrzne
Do wykończenia wnętrza używamy konstrukcyjnych, ognioodpornych, gipsowo-włóknowych płyt fermacell, które pozwalają na swobodne wieszanie na nich szafek oraz urządzeń bez stosowania dodatkowych wspornikowych stelaży, które trzeba wcześniej przewidzieć przy zastosowaniu zwykłej płyty gipsowo- kartonowej. By zrozumieć jakość tej płyty wystarczy porównać cenę.

Nasza ściana jest bardzo wiatroszczelna, ale jednocześnie otwarta dyfuzyjnie, co pozwala na swobodne jej oddychanie. Dodatkowo płyty fermacell w odróżnieniu od płyt g-k oraz osb stanowią doskonałą barierę akustyczną co nie pozostaje bez znaczenia dla kogoś, kto ceni sobie spokój.

Dach
Standardowo w budownictwie przy tej rozpiętości budynku stosuje się krokwie o grubości 16cm, stanowiące konstrukcję dachu i dodaje wewnątrz stelaż metalowy pozwalający na zastosowanie max 20cm wełny mineralnej. U nas zostały zastosowane dużo większe przekroje belek, a mianowicie 20cm + 15cm, co pozwala na zastosowanie prawie dwukrotnie większej izolacji oraz uzyskanie prawie dwukrotnie wyższych parametrów izolacyjnych niż przy standardowych rozwiązaniach (kolejny element który spełnia normy budynku pasywnego). Z uwagi na brak użycia elementów metalowych eliminuje się też fakt powstawania dużych mostków termicznych..

Kolejna sprawa to pokrycie dachowe, które na ogół stanowi papa lub w najlepszym wypadku najtańsza blacho-dachówka. U nas zastosowana została blacha płaska na tzw rąbek, która jest jednym z najnowocześniejszych pokryć budynków mieszkalnych i jest o 50% droższa od zwykłej blachodachówki. Jako nieliczni w systemie dachowym i ściennym stosujemy specjalistyczne taśmy uszczelniające, które z uwagi na wysoką cenę są pomijane przez wielu producentów domów. Są one głównym elementem wiatroszczelności budynków, a fakt ich zastosowania pozwala na zminimalizowanie tak częstego wychładzania przegrody fundamentowej, ściennej oraz dachowej.

Kolejnym elementem są rynny, których używamy. Stosujemy tylko i wyłącznie solidny i sprawdzony system metalowy, który montujemy w wybranym przez klienta kolorze. Cały system orynnowania jest ponad dwukrotnie droższy od zwykłego plastikowego, ale z uwagi na swoją niesamowitą wytrzymałość niepotrzebne jest stosowanie w nim płotków przeciwśniegowych, które przy budynkach nowoczesnych psują estetykę.

Strop
W budynkach drewnianych, przy nieumiejętnym jego montażu, strop może być największą z możliwych wad.

Stanowi on element nośny dla podłogi na poddaszu oraz barierę akustyczną w przypadku jego izolowania jakimkolwiek materiałem akustycznym. Wiele firm unika tematu izolacji, gdyż jest on bardzo kłopotliwy z uwagi na potrzebę zastosowania bardzo sztywnego stropu, by móc zastosować ciężką, ale akustycznie doskonałą posadzkę betonową o grubości 4cm (posadzka pozwala na długie utrzymywanie temperatury przy zastosowaniu niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego, stanowi jak gdyby bufor dla tego systemu, co potwierdzają najnowsze badania).

Zapytaj, która firma stosuje tak grubą konstrukcję budynku oraz stropu, by móc na niej wylać 10 ton betonu? Dodatkowo zastosowaliśmy różnorodną izolację akustyczną o grubości aż 25cm, co jest najwyższym wynikiem na rynku. Grubość całkowita stropu z uwagi na zastosowanie warstwowo klejonych belek to aż 57cm, co stanowi najgrubszą przegrodę dostępną na rynku. System tak samo jak i fundamentowy jest opracowany przez nasze biuro konstrukcyjno-projektowe. By przenieść obciążenie 4cm posadzki betonowej na poddaszu oraz dachówki ceramicznej na dachu potrzebna jest naprawdę solidna konstrukcja budynku. Dodatkowym plusem owego samonośnego stropu, z uwagi na brak podpór pośrednich, jest możliwość dowolnego przesuwania ścianek działowych budynku dzięki temu, iż nie przenoszą one w przypadku naszego systemu żadnych obciążeń wynikających z ciężaru stropu czy dachu. Możemy dowolnie wyburzać bądź montować ścianki działowe wewnątrz budynku, co pozwala na kreatywne modelowanie jego wnętrza. Na dobrą sprawę możemy zdemontować wszystkie ściany budynku bez utraty jego właściwości konstrukcyjnych. Wszystkie firmy budujące domy o konstrukcji szkieletowej, z uwagi na oszczędność materiału, ścianki działowe bądź dodatkowe słupy traktują jako podpory pośrednie do podtrzymywania stropu oraz dachu.

Stolarka okienna:
Jako nieliczni producenci domów posiadamy własną linię produkcji okien i drzwi pasywnych, na których jakość mamy wpływ od momentu ścięcia użytego do jego produkcji drewna z lasu, aż do momentu wstawienia ich w ścianę budynku. Najnowocześniejszy system bezstykowego, trójszybowego okna uzupełniony o dodatkową trzecią uszczelkę, o grubości skrzydła 92 mm oraz samej ramy również 92 mm, co pozwala na uzyskanie najniższego z możliwych współczynnika U, który wynosi 0,5 dla szyby oraz od 0,6-0,8 dla całego okna. Analogicznie dla okna plastikowego przy standardowych 2 szybach to 1,1 dla szyby oraz 1,4-1,6 dla całego okna, czyli ponad dwukrotnie lepszy posiada nasze okno pasywne. W budynkach szkieletowych montowane są na ogół okna pcv lub drewniane. Te pierwsze z uwagi na brak sztywności konstrukcyjnej, o czym mało kto wspomina, posiadają metalowy rdzeń który stanowi mostek termiczny, a tym samym zmniejsza izolacyjność tego produktu. Stąd nie bez kozery mówi się, że okna drewniane są cieplejsze. Izolację ramy okna drewnianego stanowi samo drewno, które jest też elementem usztywniającym okno. W przypadku okien plastikowych tę izolację stanowi pustka powietrzna pomiędzy komorami i dlatego sumaryczne zestawienie izolacyjności ramy okna oraz szyby w przypadku okien plastikowych wypada słabiej. Dodatkowym atutem jest fakt, że rama okna drewnianego oddycha tak jak wszystkie elementy budynku opisane powyżej, a w przypadku okien plastikowych tak nie jest. Dodatkowo, o czym większość producentów zapomina, dla uzyskania szczelności tak i na zewnątrz, jak i wewnątrz stosujemy specjalistyczną oddychającą taśmę, która w połączeniu z ciepłym montażem pozwala na uzyskanie niebywale wysokich parametrów izolacyjnych oferowanego budynku.

Drzwi drewniane o standardzie pasywnym
Jesteśmy ich niezależnym producentem. Uzyskują one współczynnik UD=0,72W/m2K, stanowiąc jeden z najlepszych współczynników na produkowane w całej Europie drzwi. Innowacyjność tej konstrukcji polega na zastosowaniu bardzo grubej bo 92mm ramy skrzydła drzwiowego oraz wielowarstwowego panelu termoizolacyjnego, który dodatkowo stanowi doskonałą barierę nie tylko termoizolacyjną, ale także akustyczną. Wyposażenie standardowe to zamek listwowy z dwiema wkładkami na klucz patentowy wraz z klamką. Potrójna uszczelka. Zestaw szybowy z szkła antywłamaniowego p4. Cały pakiet tak jak w przypadku okien wypełniony jest argonem.

Schody drewniane
Są w cenie oferowanego budynku. Jesteśmy również ich producentem i dbamy o ich najwyższą jakość, dlatego do ich produkcji stosujemy tylko surowiec najwyższej jakości (brak sęków), który jest klejony 3-warstwowo na grubość oraz 5-warstwowo na szerokość w celu uzyskania najwyższej sztywności oraz zapobiegając tym samym jego zwichrowaniu.

Posadzki
Większość firm na parterze stosuje posadzkę finalną o grubości 4cm a na poddaszu, zamiast posadzki zwykle stosuje płytę OSB, którą pokrywa finalną podłogą. My poszliśmy o krok dalej i stosujemy na parterze posadzkę o grubości 8cm a na poddaszu, czego z uwagi na wysokie koszty konstrukcji nie robi praktycznie żadna firma w Polsce. Stosujemy również posadzkę betonową tyle że o grubości 4cm. Można w niej zamontować system nisko temperaturowego ogrzewania podłogowego. Grubość posadzki znacząco wpływa na ekonomię użytkowania przy użyciu prądu, gazu czy pompy ciepła. Posadzka nagrzewa się nocą przy niskiej taryfie za energię elektryczną, a ciepło oddaje w ciągu dnia. Stanowi swego rodzaju akumulator energii cieplnej. Niska temperatura posadzki (zbliżona do temperatury ludzkiego ciała) nie powoduje zmęczenia nóg oraz innych tego typu objawów.

Instalacje
Elektryczna: Wszystkie przewody wraz z montażem. Puszki pod gniazdka. Puszki pod przełączniki. Rozdzielnia elektryczna wraz ze wszystkimi zabezpieczeniami. Brak przełączników i gniazdek z uwagi na zbyt dużą różnorodność wizualną i cenową.

Wodno-kanalizacyjna: Wszystkie przewody z wyprowadzeniem w posadzce.

Grzewcza: Wszystkie przewody z wyjściem pod grzejniki oraz wyjściem pod urządzenie grzewcze oraz próbą ciśnieniową z 10-letnią gwarancją. Możliwa instalacja niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego na parterze oraz poddaszu za kwotę 4200zł.

Budowa domu nigdy nie była taka łatwa, gdyż nie ukrywamy kosztów związanych z budową. Jasno określamy, co jest po naszej stronie, a co po stronie inwestora.

Po stronie Inwestora:

  • uzyskanie pozwolenia na budowę po otrzymaniu od nas projektu w 4 egz., plan przyłączy itp.
  • zapewnienie obiektywnego, bezstronnego kierownika budowy (większość firm oferuje w cenie własnego kierownika, który na ogół, z uwagi na dobro swego pracodawcy, przymyka oko na pewne rzeczy)
  • umieszczenie tablicy informacyjnej na terenie budowy
  • przygotowanie swobodnego dojazdu do placu budowy tak, aby mógł poruszać się po nim ciężki pojazd
  • doprowadzenie prądu i wody na miejsce budowy
  • doprowadzenie przewodów przyłączeniowych do płyty fundamentu
  • zakwaterowanie dla 6 pracowników na okres trwania budowy. Wyżywienie pracowników po naszej stronie.
  • zaplecze sanitarne na czas budowy
  • badania geotechniczne gruntu ( opcjonalnie do ustalenia).
Wykonane przez derwi.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011-2019 - SENDOM.pl
Ul. Partyzantów 10c, 83-430 Stara Kiszewa • tel: +48 512768060 fax: 58 687 66 18
Znalezienie odpowiedniego, wymarzonego domu bywa zajęciem niezwykle czasochłonnym. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego też oferujemy Państwu swoją pomoc. Dajemy Państwu do dyspozycji produkty najwyższej jakości. Całkowicie wykończone z zewnątrz, w dwóch wariantach wykończenia wnętrz: podstawowym i deweloperskim „pod klucz". Przykładamy szczególną wagę do detali, wykończeń nadających wyjątkowy charakter i styl.