Domy drewniane - cechy i zalety - Dom drewniany czy murowany - opinie o domach drewnianych

Niemal każdy inwestor analizując dostępne technologie budowy domów staje przed dylematem: dom drewniany czy dom murowany. Od jakiegoś czasu trwa bowiem swego rodzaju „wojna ideologiczna” – dom drewniany kontra murowany. Obie technologie są na dzień dzisiejszy dobrze dopracowane, co przy właściwym wykonawstwie, gwarantuje spełnienie oczekiwań przyszłych mieszkańców.

Domy drewniane zalety

W tym artykule skupimy się na budowie i zaletach domów drewnianych. Domy drewniane buduje się w Polsce od wieków. W wielu starych budynkach, liczących ponad 100 lat, dachy i strop mają konstrukcję drewnianą. Przy remoncie często okazuje się, że są w lepszym stanie niż mury. Dziś technologia budowy domów szkieletowych jest bardzo zaawansowana, bogatsza o dobre praktyki z innych krajów.

Drewno jest materiałem posiadającym zdolność do samoregulacji wilgotności. Co więcej wytwarza specyficzny mikroklimat: w lecie daje ochłodę, a zimą zatrzymuje ciepło. Jest materiałem naturalnym i ekologicznym, podobnie jak pozostałe główne elementy składowe domów z drewna. Jest też dobrym izolatorem.

Zaletą domów drewnianych jest występujące w nich zjawisko bezwładności cieplnej. W domu z drewna ogrzewane jest powietrze, a nie ściany. Dzięki temu można łatwo regulować temperaturę. Zaledwie dwie godziny są potrzebne, aby podnieść temperaturę pomieszczeń z 8 do 21 stopni C. Dla porównania dom murowany przy takich parametrach nagrzeje się dopiero po 48 godzinach. Dzięki wykorzystaniu tej prawidłowości i grzaniu tylko, gdy jesteśmy w domu, koszty ogrzewania możemy zmniejszyć średnio o 30-50%.

Kolejna zaleta domów drewnianych to ich konstrukcja. Fundamenty są znacznie węższe w porównaniu z domami murowanymi, a przez to tańsze. Jedyne roboty mokre to wylanie fundamentów, co sprawia, że budowa jest możliwa właściwie o każdej porze roku. W domu szkieletowym rozprowadzenie instalacji elektrycznej jest zdecydowanie łatwiejsze, gdyż kable ukryte są pod poszyciem ścian. Dzięki temu późniejsze przeniesienie lub dorobienie gniazdka elektrycznego nie wiąże się z kuciem ścian.

Dodatkowe zalety domów drewnianych to krótki czas budowy (ok. trzech miesięcy) i stosunkowo łatwa możliwość ich późniejszej rozbudowy zgodnie z budżetem i oczekiwaniami inwestora.

Domy drewniane opinie

O opinie o domach drewnianych najlepiej pytać samych mieszkańców. Jako zalety domów drewnianych często podkreślają wcześniej wspomnianą energooszczędność. Wielu wyłącza ogrzewanie wychodząc z domu np. do pracy, a dzięki ustawionemu na konkretną godzinę programatorowi wraca do ciepłego wnętrza.

Wbrew opinii o domach drewnianych nie muszą one być akustyczne. Wszystko zależy od zastosowania odpowiedniego wygłuszenia i izolacji. Domy drewniane nie muszą wcale wyglądać jak rodem ze Skandynawii czy naszych rodzimych Tatr. Szkielet drewniany to tylko konstrukcja budynku, której elewację można dowolnie zaprojektować – zachowując styl góralski lub dopasowując go do architektury nowoczesnego osiedla. Elewacja domu drewnianego może być pokryta tynkiem, cegłą klinkierową czy sidingiem lub oczywiście drewnianymi deskami. W opinii użytkowników jest to niepodważalna zaleta domów drewnianych.

Dom drewniany kontra murowany – podsumowanie

Dom drewniany zbudowany w tej samej cenie co dom murowany jest cieplejszy, bardziej cichy i gwarantuje zdrowy mikroklimat. Zbudowane zgodnie ze sztuką domy drewniane są ognioodporne i nie poddają się upływowi czasu. Trwałość domów szkieletowych może sięgać setek lat, a krótki czas budowy, stosunkowo niski koszt inwestycji, walory energooszczędne, łatwość ewentualnej przebudowy i modernizacji niewpływającej na trwałość budynku, jak również możliwość rozpoczęcia budowy o właściwie każdej porze roku to bezsporne zalety domów drewnianych. Nasi klienci chwalą sobie mieszkanie w drewnianych domach, a zapytani jaki dom wybraliby do mieszkania dom drewniany czy dom murowany twierdzą, że nigdy nie wyprowadziliby się ze swojego energooszczędnego domu drewnianego.

[dom drewniany] [dom murowany] [dom drewniany kontra murowany] [zalety domów drewnianych] [domy szkieletowe] [domy z drewna] [opinie o domach drewnianych]

wszystkie porady

Wykonane przez derwi.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011-2019 - SENDOM.pl
Ul. Partyzantów 10c, 83-430 Stara Kiszewa • tel: +48 512768060 fax: 58 687 66 18
Znalezienie odpowiedniego, wymarzonego domu bywa zajęciem niezwykle czasochłonnym. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego też oferujemy Państwu swoją pomoc. Dajemy Państwu do dyspozycji produkty najwyższej jakości. Całkowicie wykończone z zewnątrz, w dwóch wariantach wykończenia wnętrz: podstawowym i deweloperskim „pod klucz". Przykładamy szczególną wagę do detali, wykończeń nadających wyjątkowy charakter i styl.